Blog
Információk az adócsökkentésről

A családi adórendszert érintő változások jelentek mely arról szólt, hogy a négygyerekes anyák után a két- és háromgyerekesek számára is életre szóló szja-mentességet biztosít az állam. A bejelentést egyelőre nem követte kodifikáció, a hírekből azért valamennyire körvonalazódik, hogyan is képzeli el a kormány az adómentesség bevezetését.

A legfontosabb az, hogy a személyi jövedelemadó megfizetése alóli mentesség a munkából származó (összevont adóalapba tartozó) jövedelmekre alkalmazható majd. Ezek között van a munkabér és más nem önálló tevékenységből származó jövedelmek, például táppénz, a csed vagy a gyed, álláskeresési járadék, a végkielégítés törvényben meghatározott értéke, a nevelőszülői díjazás, illetve társaságok magánszemély tagjainak személyes közreműködés ellenértékeként fizetett jövedelme, vezető tisztségviselők juttatása. A mentesség ugyanakkor alkalmazható egyes önálló tevékenységből származó jövedelmekre is, ilyen az egyéni vállalkozók kivétje, az átalányadózók és őstermelők jövedelme, magánszemélyek megbízásból származó jövedelme. Nem lehet azonban tőkejövedelem vagy bérbeadásból származó jövedelem után érvényesíteni – hasonlóan más, korhoz vagy szintén gyerekek számához kötött adómentességhez. Az egyelőre nem világos, hogy a mentességnek (a 25 év alattiak mentességéhez hasonlóan) van-e felső határa, vagy sem.

Említettük már, hogy élethosszig tartó mentességet tervez az anyák számára kormány, erre akkor válnak jogosulttá, ha legalább két gyerek után jogosultak családi pótlékra. Az adómentességet megőrzik minden esetben, ha a jogosultság legalább 12 évig fennáll (ha egy gyerek ez idő előtt meghal, a törvény akkor is betöltöttnek tekinti a 12 évet), el például akkor veszítheti egy anya, ha a gyerek felügyeleti joga 12 éves kora előtt kerül el tőle, például válás miatt.

Az szja-mentességet fokozatosan vezethetik be az ígéretek szerint. A háromgyerekes anyáknak már 2025 októberétől nem kell szja-t fizetniük, a kétgyerekeseknél a mentesség a 40 év alattiak esetében 2026 januárjától él, a 40-50 év közöttieknek 2027-től, az 50-60 éveseknek 2028-tól, a 60 év felettieknek pedig 2029-től biztosítaná az állam ezt a lehetőséget.

A kormány ugyanakkor március elején döntött arról, hogy kibővíti a 30 év alatti édesanyák szja-mentességét, ez mostantól az átlagfizetés helyett a teljes munkajövedelemből érvényesíthető majd.

Fontos, hogy ha a nő nem fizet szja-t, akkor családi adókedvezmény igénybevételére sem jogosult. Ez az összegszerű kedvezmény azonban nem vész el, azzal – ahogy eddig is – a tb-járulék csökkenthető. A kormány ígéretei szerint egyébként az adókedvezmény összege is nő, 2025. július 1-jétől egy gyerek esetében 15 ezer, két gyereknél 30 ezer, három vagy több gyereknél pedig 49 500 forint vonható le az adóból, az összeg 2026-tól 20 ezer, 40 ezer, illetve 66 ezer forintra nő majd.

A miniszterelnök azt is bejelentette, hogy adómentes lesz a szülési szabadság 24 hetére járó csecsemőgondozási díj (csed), illetve az azt követően, a gyerek második (ikreknél harmadik) születésnapjáig fizetett gyermekgondozási díj (gyed). Az intézkedés várhatóan 2025 nyarától él majd.