Blog
Jelentős szigorítás az egyszerűsített foglalkoztatásnál.

2025-től jelentősen módosultak az egyszerűsített foglalkoztatás (efo) szabályai. A február elseje után keletkezett jogviszonyok esetében mind a fizetendő közteher mértéke, mind a nyugellátás számítási alapjai változtak. Ami a napi közterhet illeti, az a másfélszeresére nőtt. Vagyis munkavállalóként minden naptári napra a hónap első napján érvényes minimálbér 0,75 százaléka (száz forintra kerekítve 2200 forint), ha mezőgazdasági vagy turisztikai idénymunkáról van szó, alkalmi munkánál a mérték ennek duplája (4400 forint), míg a filmipari statiszták esetében a négyszerese, vagyis a minimálbér 3 százaléka (2025-ben 8700 forint). Ami pedig a nyugdíj kiszámítását illeti: a nyugellátás alapja mezőgazdasági és turisztikai idénymunkánál a hónap első napján érvényes minimálbér 2,1 százaléka, vagyis 6100 forint naponta, alkalmi munkánál a minimálbér 4,2 százaléka, azaz 12 200 forint naponta, míg statisztáknál a minimálbér 2,8 százaléka, azaz 8100 forint naponta.

Van azonban még egy módosítás, amelynek nem titkolt célja az volt, hogy visszaszorítsák ezt a foglalkoztatási formát, amelynek a bevezetésekor pár tízezernyi igénybevevővel számoltak, tavaly azonban csúcsidőben átlagos létszámuk már meghaladta a 300 ezret. Ezért idén csavartak azon a szabályon, amely idénymunka esetében 120 napban korlátozta egy naptári évben ezt a típusú foglalkoztatást, alkalmi munkák esetében pedig 90 napban (a filmipari munkáknál nincs ilyen korlát): amíg most még a 120 és 90 napos szabály a munkáltató és a munkavállaló között kötött szerződéses viszonyra vonatkozik, július elsejétől több munkáltatóval kötött munkaviszony összesen nem lehet több ennél a határértéknél. Ráadásul az alkalmi és az idénymunka összeadódik, egy munkavállaló esetében a kettő együtt nem haladhatja meg a 120 napot.

A szigorítás különösen a mezőgazdasági vállalkozásoknál okozott riadalmat, esetükben ugyanis nemcsak drágább lenne teljes állásban, az általános szabályok szerint foglalkoztatni a most idénymunkával megbízott embereket, de nem is lenne igazán értelme. Például egy szőlészetnél ősszel van szükség idénymunkásra, ellenben egy gyümölcsösben nyáron, ezt a korábbi szabályok szerint ugyanazok az emberek tudták elvégezni, most azonban előfordulhat, hogy szüret idejére elfogy a munkavállaló kvótája.

Ezt megfontolva végül a kormány újabb módosításra tett javaslatot: 2026. január elsejétől a ledolgozható napok száma a 120 nap fölött további 90 nappal egészülhet ki, ám az utóbbi napokra az egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozó közteher másfélszeresét kell fizetni majd (a mostani minimálbérrel számolva tehát 2200 forint helyett 3300 forint lehet a napi mérték).

Továbbra is érvényesek ugyanakkor az alkalmi munka létszámkorlátjára vonatkozó szabályok. Vagyis ha a munkáltató főállású munkavállalót nem foglalkoztat, akkor napi 1 fő a keret, ha 1-5 fő között alkalmaz, akkor két fő, 6-20 alkalmazott esetében 4 fő, húsznál több alkalmazottnál pedig a munkavállalói létszám 20 százaléka adózhat az efo szabályai szerint. A korlát egyenlőtlenül is megosztható. Vagyis főállású személyt nem foglalkoztató munkáltatónál az éves munkavállalói létszámkeret 365 fő, tehát 365 napi munkát számolhat el egyszerűsített foglalkoztatás keretében, de ez lehet akár egy nap alatt is. Ezen túl csak az általános adózási szabályok szerint alkalmazhat munkavállalót.

Létezik ugyanakkor az éves kereten belül is egy időbeli korlát. E szerint azon túl, hogy egy naptári éven belül összesen legfeljebb 90 naptári napra létesíthető határozott időre szóló munkaviszony, egy hónapban ez legfeljebb 5 egymást követő naptári napig lehetséges, egy naptári hónapban pedig összesen legfeljebb 15 naptári napig.